Bild
Nästa artikel
Klubbar för husbilar och husvagnar

Klubbar för husbilar och husvagnar

GEMENSKAP

De som skaffar sig mobilt boende blir hela tiden fler. Många ägare tillkommer och söker efter personer som har den modell man köpt eller är intresserad av, andra söker den gemenskap som föreningslivet erbjuder. Här har du en lista på klubbar för olika fabrikat och även generella klubbar och föreningar.

Vi är nästan helt säkra på att vi trots allt har missat några klubbar. Bli nu inte ledsna för det, lägg en kommentar med adressen i stället, så vi får uppgifterna så kompletta som möjligt.

 

AdriaClub: www.adriaklubb.se

Bürstner Husbils Club: www.burstnerhusbilsclub.se

CampingVeteranerna: www.campingveteranerna.com

Caravan Club of Sweden: www.caravanclub.se

Carthago Club Sweden: www.carthagoclub.se

Club Cabby: www.clubcabby.se

Club Knaus: www.clubknaus.se

Club Pilote of Sweden: www.clubpilote.se

Club Solifer: www.clubsolifer.se

Dethleffs Club of Sweden: www.dethleffsclub.se

Fjällvagnen: www.fjallvagnen.se


Husbilsklubben: www.husbilsklubben.se

Husbilskompisar: www.husbilskompisar.se

Husbussens vänner: www.husbussensvanner.net

Hymerklubben: http://www.hymerklubben.se/

Kabe Husbilsklubb: www.kabe-husbilsklubb.se

Klubben för oss som kör husbil, 15 år eller äldre (facebook): https://www.facebook.com/groups/982861958413608/?fref=ts

Laikahusbilsklubb: www.laikahusbilsklubb.se

Lindströmsklubbenwww.lindstromshusvagnar.se/klubben

Mc Louisklubben: www.mclouisklubben.se/

MHF Camping Club: www.mhf.se/campingclub

Motor Home Club of Sweden: www.mhcs.nu

Motormännens Motorcampingklubbar: www.motormannen.se, sök under lokalklubb

Niesmann+Bischoff Motorhome Club: www.nibimhc.se

PR Husbilsklubb: www.prhusbilar.com, sök under klubben

Polarklubbar: www.polarvagnen.se, sök under "om Polar", sedan polarklubbar

Svenska Hobby Klubben: www.svenskahobbyklubben.se

Svenska Kabe Klubben (facebook): www.facebook.com/SvKK2013?fref=photo

Sveriges Dövas Husvagnsklubb: www.s-d-h.se

Tabbertklubben: www.tabbertklubben.info

Kommentarer

#1
tommyedling
2013-09-27 12:23

Det är inte billigt att vara med,avgift till klubben, resor träffar mm. drar en hel del slantar.. Jag personligen anser att det ger för lite tillbaka. Är inte med eller tillhör inte det livet längre.

#2
jukka embretsén
2013-09-27 17:06

mc louisklubben http://www.mclouisklubben.se/

#3
Leif Ericson
2013-10-01 15:33

Nej det klart billigare att fricampa hemma på parkeringsplatsen

#4
Leif Mårtensson
2013-10-01 16:07

Ny märkesklubb.
Niesmann+Bischoff
Motorhome Club

nibimhc.se

#5
Hans Rydell
2013-10-01 20:13

Det lär finnas Hymer club också

#6
Leif Ericson
2013-10-02 13:12

Räcker camparna till för alla klubbar ? Man har talat om en viss tomhet hos vissa klubbar . Det finns bemanningsföretag , som man kan hyra in medlemmar .Nisses campingklubb

#7
Leif Ericson
2013-10-02 13:16

Räcker camparna till för alla klubbar ? En tomhet märks hos vissa klubbar.
Man kan ju i så fall hyra campare från bemanningsföretag . Nisses Campingklubb.

#8
uhs200
2013-10-11 17:29

Saknar Carthago Club Sweden i listan!
Hemsida: www.carthagoclub.se

#9
Magnus Wassén
2013-10-28 10:05

Härligt med så många klubar.

#10
Tandy650
2015-10-20 21:19

Saknar
Klubben för vi som kör husbil
en klubb för alla märken som fins på Facebook

Hej!

Vi har förståelse för att du använder adblocker, men hoppas att du kan stänga av den för vår sajt. Annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta att driva sajten.