Bild
Nästa artikel
Kristinehamn vänligast mot husbilar

Kristinehamn vänligast mot husbilar

NYHETER

I en medlemsomröstning har Husbilsklubben utsett Kristinehamn till Sveriges husbilsvänligaste kommun 2015.

Husbilsklubben är Sveriges största förening för husbilar och de genomför varje år en omröstning om vilken kommun som är den som välkomnar husbilar på bästa sätt.

– Våra medlemmar har fått nominera den kommun i Sverige som man anser vara husbilsvänligast. Här har man sett till helheten med allt från ställplatser till hur husbilsturister blir bemötta i kommunen, vilka möjligheter till service som finns (till exempel möjligheter till tömning av grå-/svartvatten). Även hur bra kommunen är på att informera om vad som finns för husbilar samt hur väl det är skyltat till de olika platserna/faciliteterna påverkar nomineringarna och resultatet, säger föreningens ordförande Leif Edström i ett pressmeddelande.

Övriga kommuner som var med i finalen var Arboga, Mörbylånga, Nordanstig och Öckerö.

Taggar: Nyheter

Hej!

Vi har förståelse för att du använder adblocker, men hoppas att du kan stänga av den för vår sajt. Annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta att driva sajten.