Bild
Nästa artikel
Färjeguide: Här är alla färjelinjer från Sverige

Färjeguide: Här är alla färjelinjer från Sverige

Resa

En nyhet inför sommarens högsäsong är att Polferries får en ny färja, Nova Star, som ska gå sträckan Nynäshamn–Gdansk. Tanken är att utöka turtätheten innan högsäsongen drar igång på riktigt. I  övrigt glider färjorna fram som förut över vattnet.

Här nedan hittar ni alla linjer som avgår från Sverige, fakta om hur ofta de avgår och hur lång tid respektive tur tar.

Färjelinjer och tider 2018

LINJE REDERI TURTÄTHET RESTID BOKNING

DANMARK
Göteborg-Fredrikshamn Stena Line 5/dag 3h 20m www.stenaline.se, tel 077-57 5700
Helsinborg-Helsingör Scandlines HH Var 15:e min 20m www.scandlines.se, tel 042-18 60 00
Varberg-Grenå Stena Line 2/dag 4h 15m www.stenaline.se, tel 0770 57 5700
Ystad-Rönne Faergen 3-9/dag 1h 20m www.faergen.se, tel +45 70 23 15 15
Hirtshal-Torshamn, Färöarna Smyril Line 1-2/vecka 31-39h www.smyrlilline.se, tel +45 96 55 85 00

ESTLAND
Kapellskär-Paldiski DFDS Seaways 1/dag 9h www.dfdsseaways.se, tel 0454-336 80
Stockholm-Tallin Tallink Silja Line 1/dag 16h 15m www.tallinksilja.se, tel 08-22 21 40

FINLAND
Grisslehamn-Eckerö Eckerö Linjen 2-3/dag 2h www.eckerolinjen.se, tel 0175-258 00
Kapellskär-Långnäs Finnlines 2-3/dag 3h 30m www.finnlines.se, tel 0771-34 09 00
Kapellskär-Mariehamn Viking Line 2-3/dag 2h 15m www.vikingline.se, tel 08-452 40 00
Kapellskär-Nådendal Finnlines 2-3/dag 9h www.finnlines, tel 0771-34 09 00
Stockholm-Helsingfors Tallink Silja Line 1/dag 16h 5m www.tallinksilja.se tel 08-22 21 40
Stockholm-Helsingors Viking Line 1/dag 16h 15m www.vikingline.se, tel 08-452 40 00
Stockholm-Helsingfors St. Peter Line 1/vecka 17h www.stpeterline.com/sv, tel 00358 96187 20 00
Stockholm-Mariehamn Tallink Silja Line 4/dag 5h 25m-6h www.tallinksilja.se, tel 08-22 21 40
Stockholm-Mariehamn Viking Line 3/dag 5h 25m-12h 15m www.vikingline.se, tel 08-452 40 00
Stockholm-Åbo Tallink Silja Line 2/dag 10h 35m-11h www.tallinksilja.se, tel 08 22 21 40
Stockholm-Åbo Viking Line 2/dag 10h 35m-11h www.vikingline.se, tel 08-452 40 00
Umeå-Vasa Wasaline 1-2/dag 4h 30m www.wasaline.com, tel 090-185 210

GOTLAND
Nynäshamn-Visby Destination Gotland 2-7/dag 3h 15m www.destinationgotland.se, tel 0771-22 33 00
Oskarshamn-Visby Destination Gotland 1-2/dag 3h www.destinationgotland.se, tel 0771-22 33 00
Västervik-Visby Destination Gotland 1/dag (1/6-20/8) 2h 30m www.destinationgotland.se, tel 0771-22 33 00

ISLAND
Hirtshals (DK)-Seydisfjördur Smyril Line 1/vecka 48-66h www.smyrilline.se, tel +45 9655 8500

LETTLAND
Nysnäshamn-Ventspils Stena Line 1-2/dag 8h 30m www.stenaline.se, tel 0770-57 57 00
Stockholm-Riga Tallink SIlja Line 1/dag 17h www.tallinksilja.se, tel 08-22 21 40

LITAUEN
Karlshamn-Klaipeda DFDS Seaways 1/dag 13h www.dfdsseaways.se, tel 0454-336 80

NORGE
Strömstad-Sandefjord Color Line 4/dag 2h 30m www.colorline.se, tel 0526-62 000
Strömstad-Sandefjord Fjord Line 2/dag 2h 30m www.fjordline.com, tel 0047-514 640 99

POLEN
Karlskrona-Gdynia Stena Line 1-2/dag 10-12h www.stenaline.se, tel 0770-57 57 00
Nynäshamn-Gdansk Polferries 2-4/vecka (fler avg.
under högsäsong)
18h www.polferries.se, tel 08-520 686 60
Trelleborg-Swinoujscie TT Line 1-2/Dag 6-7,5h www.ttline.se, tel 0410-562 00
Ystad-Swinoujscie Polferries 2/dag 6-8h www.polferries.se, tel 040 12 17 00
Ystad-Swinoujscie Unity Line 2/dag 6h 30m-8h 15m www.unityline.se/sv, tel 0411-55 69 00

RYSSLAND
Sthlm-Helsingfors-
S:t Petersburg
ST. Peter Line 1/vecka 38h 30m www.stpeterline.com/sv, tel 0770-57 57 00
TYSKLAND
Göteborg-Kiel Stena Line 1/dag 14h 30m www.stenaline.se, tel 0770-57 57 00
Malmö-Travemünde Finnlines 2-3/Dag 9h www.finnlines.se, tel 0771-34 09 00
Trelleborg-Rostock Stena Line 1-6/dag 6-7h 30m www.stenaline.se, tel 0770-57 57 00
Trelleborg-Rostock TT Line 5-6/dag 6-8h www.ttline.se, tel 0410-562 00
Helsingör-Helsingör/Rödby-
Puttgarden (kombinationsbilj.)
Scanlines HH var 15:e minut/
var 30:e minut
20m+45m www.scanlines.se, tel 042-18 60 00
Helsingborg-Helsingör/Gedser-
Rostock (kombinationsbilj.)
Scandlines HH var 15:e minut/
varannan
timme dagtid
20m + 1h 45m www.scanlines.se, tel 042-18 60 00
Trelleborg-Sassnitz Stena Line 1-2/dag 4h 15m www.stenaline.se, tel 0770-57 57 00
Trelleborg-Travemünde TT Line 3-4/dag 7-9h 30 m www.ttline.se, tel 0410-562 00
Taggar: Resa
TIPS!

För er som inte är kräsna med hög standard ombord eller önskar god mat, kan fraktfartyg vara en idé. Flera rederier tillåter att husbilar åker med, ring och fråga innan.

NYTT HOS TT-LINE

I nya biljetten "TT-Kanonen" ingår transport av en husbil på 9 m i grundpriset.

Hej!

Vi har förståelse för att du använder adblocker, men hoppas att du kan stänga av den för vår sajt. Annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta att driva sajten.