Bild
Nästa artikel
France Passion 2016

France Passion 2016

NYHETER

Nu är det snart dags för populära France Passion att släppa sin katalog över ställplatser 2016. Den kommer att innehålla 1900 vingårdar och lantbruk med ställplatser. Kostnad 29 euro!

Den 24:e upplagan av France Passion har fått ett större format för bättre läsbarhet men också foton på de olika platserna. Samtliga platser har även GPS-koordinater och i år finns över 240 helt nya platser.

Dessutom finns nu också ett "members area" på internet där alla som betalat avgiften kan kalkylera sina egna rutter och även se vad som händer på orten i en event-kalender bland mycket annat.

France Passion är ett nätverk av vingårdar, lantbruk och gårdsbutiker som erbjuder ställplatser (för husbilar) runtom i Frankrike. Kostnaden är 29 euro och då får man ett medlemskort, en vindrutedekal och en katalog med karta över alla ställplatser. I guidekatalogen finns även information om närbelägna restauranger, aktiviteter samt gårdens faciliteter.

Här beställer du France Passion 2016.

Mer information:
France Passion grundades 1993
9500 ställplatser
91 regioner
"Öppet" året runt
Man får stanna max 24 timmar
Max 5 ställplatser/gård för garanterat lugn
Vatten, wc och faciliteter är gratis för innehavare av kortet
Enkla regler: Hälsa när du kommer, säg hejdå när du åker, lämna allt rent och snyggt som när du kom.
(Handla gärna gårdens produkter - om du vill)

France Passion tillkom som ett sätt för lantbrukare, gårdsbutiker och vinodlare att locka nya kunder till sina gårdar. Konceptet har blivit en succé som har spridit sig till många andra länder i världen. Till exempel följande:
ITALIEN: Fattore Amico fattoreamico.com
TYSKLAND:  Landvergnügen landvergnuegen.com WinzerAtlas reisemobil-international.de
STORBRITANNIEN: Brit Stops britstops.com
PORTUGAL: Portugal Tradicional portugaltradicional.com.pt
SPANIEN: España Discovery espana-discovery.es
SCHWEIZ: Swiss Terroir swissterroir.ch
USA / KANADA: Harvest Hosts harvesthosts.com
AUSTRALIEN: Farmgate Mate farmgatemate.com.au
Taggar: Nyheter

Hej!

Vi har förståelse för att du använder adblocker, men hoppas att du kan stänga av den för vår sajt. Annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta att driva sajten.